ថៃ៖ អតីតនាយករដ្ឋមន្ត្រី ថាក់ស៊ីន ស៊ីណាវ៉ាត្រា បានពិភាក្សាលើប្រធានបទនេះ អំឡុងពេលធ្វើបាឋកថាស្តីពី "បទពិសោធន៍មហាជននៃការតស៊ូដើម្បីលទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ" នៅសាកលវិទ្យាល័យ Phitsanulok នៅថ្ងៃទី ១៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥។
ផែនការនេះ លោក ថាក់ស៊ៅន បានលើកឡើងថា "ខ្ញុំបានពិភាក្សាជាមួយនាយករដ្ឋមន្រ្តី Paetongtarn Shinawatra ពីរបៀបលុបបំបាត់បំណុលរបស់ប្រជាជនថៃ ដោយសារបំណុលគ្រួសារមានច្រើនលើសលប់។ យើងបានបង្កើតគំនិតមួយ ទោះបីជាយើងមិនទាន់និយាយថាតើវាអាចធ្វើបានឬអត់។
សម្រាប់គំនិតគឺទិញបំណុលរបស់ប្រជាជនទាំងអស់ចេញពីប្រព័ន្ធធនាគារ ហើយអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេបង់វាបន្តិចម្តងៗក្នុងរយៈពេលវែង ។ ការិយាល័យ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេគ្មានបំណុល និងចាប់ផ្តើមដំណើរការថ្មីនេះ នឹងមិនតម្រូវឱ្យមានមូលនិធិរបស់រដ្ឋាភិបាលណាមួយទេ ពីព្រោះការវិនិយោគឯកជនអាចប្រើប្រាស់បាន»។
ផែនការនេះ វាចាំបាច់ណាស់ក្នុងការសម្រាលបន្ទុកប្រជាពលរដ្ឋ ដូច្នេះពួកគេអាចបន្តចិញ្ចឹមជីវិត និងបង្កើតឱកាសថ្មីៗសម្រាប់ពួកគេ ។បន្ថែមលើនេះ លោក ថាក់ស៊ីន បានស្នើសុំពេលវេលាបន្ថែមទៀតសម្រាប់រដ្ឋាភិបាលនេះដើម្បីបន្តធ្វើការ ដែលអាចមួយអាណត្តិទៀត។ គណបក្សភឿថៃនឹងដោះស្រាយបញ្ហាជូនប្រជាជន ហើយយ៉ាងហោចណាស់ក្នុងរយៈពេលពីរឆ្នាំខាងមុខ អ្វីៗនឹងធូរស្រាលជាក់ជាមិនខាន។
លោកបានសង្កត់ធ្ងន់ថា រដ្ឋាភិបាលបក្សភឿថៃអាចដោះស្រាយបានគ្រប់យ៉ាង ប៉ុន្តែពេលវេលាត្រូវបានអូសបន្លាយដោយសារស្ថានភាពប្រែប្រួល។
សូមបញ្ជាក់ថា បើតាមរបាយការណ៍ដែលចេញផ្សាយដោយគណៈកម្មាធិការអចិន្រ្តៃយ៍រួមសម្រាប់ពាណិជ្ជកម្ម ឧស្សាហកម្ម និងធនាគារ (JSCCIB) បង្ហាញថា ឯកជនបំណុលគ្រួសារនៅប្រទេសថៃ រួមទាំងប្រាក់កម្ចីក្រៅផ្លូវការបានកើនឡើងដល់ជាង ១០០% នៃផលិតផលក្នុងស្រុកសរុប (ផ.ស.ស) ដែលត្រូវបានរំពឹងថានឹងដាក់សម្ពាធលើកំណើនសេដ្ឋកិច្ច៕